Protokół Nr XLIII/2022 z XLIII - Sesji Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim w dniu 06 grudnia 2022r.
OR. 0002.43.2020
Protokół Nr XLIII/2022 z XLIII Sesji Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim w dniu 06 grudnia 2022r.
Stan radnych – 21. Obecnych na Sesji – 21
Godzina rozpoczęcia: 10:07
Spóźnieni radni: Tomasz Reginis, Marek Ciesielski
Ad. 1,2.3
Obrady otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej – Krzysztof Bisialski, witając wszystkich zebranych.
Na wstępie Przewodniczący Rady Miejskiej, w związku ze zbliżającym się dniem 13 grudnia, zaproponował uczczenie minutą ciszy, ofiar walki o wolność kraju, „Ludzi Solidarności”.
Na podstawie obecności 19 radnych stwierdzono prawomocność obrad. ( lista obecności, zaproszenie wraz z porządkiem obrad stanowi załącznik nr 1).
Następnie Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji – Wioletta Dylewska złożyła wniosek o wprowadzenie do porządku obrad punktu: Projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia wniosku.
Wniosek o wprowadzenie do porządku obrad w pkt. 23 projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia wniosku, został poddany pod głosowanie, 19 gł. – za. (protokół głosowania o wprowadzenie punktu oraz protokół z głosowania nad porządkiem po zmianie stanowią zał.nr 2).
Porządek obrad po zmianie otrzymał następujące brzmienie:
- Otwarcie sesji.
- Stwierdzenie prawomocności obrad.
- Przedstawienie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu z XLI Sesji Rady Miejskiej z dnia 25.10.2022r.,oraz protokołu z XLII Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej z dnia 10.11.2022r.
- Debata nad projektem budżetu miasta na rok 2023.
- Podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Nowy Dwór Mazowiecki na lata 2023-2041
- Podjęcie Uchwały Budżetowej Miasta Nowy Dwór Mazowiecki na rok 2023.
- Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Nowy Dwór Mazowiecki.
- Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Budżetowej Miasta Nowy Dwór Mazowiecki na rok 2022.
- Podjęcie uchwały w sprawie Gminnego programu opieki nad zabytkami Miasta Nowy Dwór Mazowiecki na lata 2023-2026.
- Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Nowy Dwór Mazowiecki na lata 2023-2027.
- Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych oraz publicznych innych formach wychowania przedszkolnego.
- Podjęcie uchwały w sprawie określenia stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu stanowiącej podstawę do ustalenia zwrotu rodzicom kosztu przewozu dzieci, młodzieży i uczniów do placówek oświatowych, o których mowa w art. 32 ust. 6 i art. 39 ust. 4 i ust. 4a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.
- Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia dla nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i w zespołach prowadzonych przez Miasto Nowy Dwór Mazowiecki.
- Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Mieście Nowy Dwór Mazowiecki na lata 2022-2027.
- Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Nowy Dwór Mazowiecki na lata 2023-2026.
- Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Programu Współpracy Miasta Nowy Dwór Mazowiecki z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami na rok 2023.
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność gminy na czas oznaczony do trzech lat.
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy na okres dłuższy niż 3 lata.
- Podjęcie uchwały w sprawie przyznania pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości, wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości oraz wyrażenia zgody na udzielenia bonifikaty.
- Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia zadania powiatowego przez gminę polegającego na utrzymaniu pasa drogowego dróg powiatowych na obszarze Miasta Nowy Dwór Mazowiecki.
- Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały nr XVI/237/2020 Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim z dnia 20 października 2020 roku w sprawie utworzenia jednostki budżetowej "Nowodworskie Centrum Usług Wspólnych" oraz nadania jej statutu.
- Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia wniosku.
- Informacja o pracy Burmistrza Miasta między sesjami.
- Informacja o pracy Rady Miejskiej między sesjami.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Sprawy różne.
- Zamknięcie sesji.
Ad. 4
Przyjęcie protokołu z XLI oraz z XLII Sesji Rady Miejskiej.
Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że w okresie między sesjami nie zgłoszono uwag do protokołów z XLI i XLII Sesji Rady Miejskiej , po czym poddał pod głosowanie wniosek o ich przyjęcie.
W wyniku głosowania, Protokół Nr XLI/2022 z Sesji Rady Miejskiej z dnia 25.10.2022r.,oraz protokołu z XLII Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej z dnia 10.11.2022r. został przyjęty jednogłośnie, 19 gł. – za. (protokół głosowania stanowi do niniejszego protokołu załącznik nr 3).
Ad. 5
Debata nad projektem budżetu miasta na rok 2023.
Radni otrzymali w formie pisemnej do zapoznania się, przeanalizowania na posiedzeniach komisji oraz wydania opinii - n/w Zarządzenia Burmistrza Miasta:
Nr 226/2022 z dnia 15 listopada 2022r. w sprawie projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Nowy Dwór Mazowiecki. (zał. nr 4)
Nr 227/2022 z dnia 15 listopada 2022r. w sprawie projektu uchwały budżetowej na rok 2023. ( zał. nr 4 )
W debacie nad projektem budżetu miasta na rok 2022 udział wzięli radni:
Marcin Ozdarski, Agnieszka Kubiak-Falęcka, Roman Biliński, Agnieszka Kowalska, Angelika Sosińska, Justyna Paskiewicz, Grażyna Brzozowska.
Przede wszystkim radni dopytywali się o swoje wnioski złożone wcześniej do budżetu miasta na rok 2023.
Głównymi tematami dyskusji były:
-rozbudowa zabezpieczenie i utrzymanie zabytkowego budynku dawnego Kasyna Oficerskiego w Modlinie Twierdzy,
-rozbudowa i modernizacja szkoły podstawowej Nr 5,
-ewentualnej budowy przedszkola i żłobka,
-kompleksowa modernizacja budynku Urzędu Miejskiego,
-remontów i zadłużeń budynków komunalnych,
-remontu i modernizacji kuchni w Szkole Podstawowej Nr 7,
-remontów infrastruktury drogowej, oświetlenia ulicznego,
-wiat śmietnikowych,
-systemu stypendialnego,
-zwiększenia dotacji dla instytucji podległych miastu,
-dywidend,
-zagospodarowania brzegu Narwi.
Na wszystkie zadane pytania odpowiadał Burmistrz Miasta – Jacek Kowalski. Wyjaśnił, że zgodnie z procedurą uchwalania budżetu odpowiedzi na wszystkie złożone wnioski zostaną udzielone po przyjęciu budżetu.
Na tym debata nad projektem budżetu miasta na rok 2023 została zakończona.
Stan radnych 21,w trakcie debaty przybyli radni: Tomasz Reginis i Marek Ciesielski.
Komisje merytoryczne Rady zaopiniowały projekt budżetu na rok 2023 następująco:
Przewodnicząca – Grażyna Brzozowska poinformowała, że Komisja Oświaty debatowała nad projektem budżetu na 2023 rok w zakresie działalności merytorycznej komisji i wyraziła opinię pozytywną.
Przewodniczący – Tomasz Reginis poinformował, że Komisja Spraw Społecznych projekt budżetu na rok 2023 zaopiniowała pozytywnie.
Przewodnicząca – Krystyna Nasiadka poinformowała, że Komisja Komunalna i Bezpieczeństwa projekt budżetu na rok 2023 zaopiniowała pozytywnie.
Przewodniczący - Marek Ciesielski poinformował, że Komisja Finansów projekt uchwały budżetu na rok 2023 przyjęła bez uwag.
Ad. 6
Podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Nowy Dwór Mazowiecki na lata 2023-2041.
Na wstępie Wiceprzewodniczacy Rady - Roman Biliński zgłosił wniosek o nieczytanie treści uchwał w całości.
Wniosek został przyjęty jednogłośnie 21 gł. – za. (protokół głosowania stanowi załącznik nr 5).
Nie zgłoszono pytań do projektu uchwały.
Komisje merytoryczne Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie, nie wnosząc uwag.
Skarbnik Miasta – Anna Palczowska odczytała treść Uchwały Nr 3.h./160/2022 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie z dnia 2 grudnia 2022r.,zawierającej pozytywną opinię o przedłożonym projekcie uchwały o wieloletniej prognozie finansowej. (uchwała składu orzekającego RIO stanowi załącznik nr 6).
Następnie, projekt uchwały został odczytany i poddany pod głosowanie.
Uchwała Nr XLIII/479/2022 w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Nowy Dwór Mazowiecki na lata 2023-2041 została podjęta stosunkiem głosów: 19 gł – za, 1 gł. – wstrzym. się,1 gł. – nie oddany. (uchwała i protokół głosowania stanowią zał. nr 7).
Ad. 7
Podjęcie Uchwały Budżetowej Miasta Nowy Dwór Mazowiecki na rok 2023.
W tym punkcie Radny – Marcin Ozdarski zgłosił poprawkę do projektu uchwały: następujący wniosek:
Przeniesienie kwoty 120.000,00 zł. z Dz. 750 Administracja Publiczna, r.75075 do Dz. 926,Kultura Fizyczna r.92601 obiekty sportowe z przeznaczeniem na budowę Parku Linowego w parku Trzech Kultur w Modlinie Twierdzy.
Przewodniczący Rady postawił wniosek przeciwny zmianom, w i tak trudnym budżecie.
Po dyskusji na temat złożonego wniosku przez radnego, w której udział wzięli Burmistrz Miasta ,Skarbnik Miasta, Przewodniczący Rady oraz Radny Sławomir Michałowski. Radny Marcin Ozdarski wycofał wiosek o poprawkę.
Radna Agnieszka Kubiak Falęcka przypomniała, że od siedmiu lat składa wnioski do budżetu dotyczące rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 5, mimo że od 2019 roku to zadanie w budżecie się znajduje, to następnie jest przesuwane na lata kolejne. W obecnym budżecie tego zadania nie ma. Poinformowała, że na komisji spraw społecznych złożyła wniosek, aby środki z kompleksowej modernizacji budynku Urzędu Miejskiego przeznaczyć na rozbudowę szkoły podstawowej nr 5.
W chwili obecnej chce ponowić wniosek z komisji.
Ponownie wszczęto dyskusję o możliwości wprowadzeniu zmian do budżetu w tym punkcie po przyjęciu WPF na rok 2023. W dyskusji udział wzięli Burmistrz Miasta, Skarbnik Miasta, Przewodniczący Rady, radni Angelika Sosińska i Sławomir Michałowski oraz Adwokat Małgorzata Pisanko. Po dyskusji radna Agnieszka Kubiak Falęcka wycofała wniosek dotyczący zmiany budżecie zadania rozbudowy szkoły nr 5. Stwierdzając, że taki wniosek ponowi w roku 2023.
Następnie, po wysłuchaniu pozytywnych opinii Komisji Rady Wiceprzewodniczący Rady – Jerzy Plackowski odczytał projekt Uchwały Budżetowej na rok 2023.
Skarbnik Miasta Anna Palczowska przed głosowaniem odczytała treść Uchwały Nr 3.c./164/2022 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie z dnia 2 grudnia 2022r.,zawierającej pozytywną opinię o przedłożonym projekcie uchwały budżetowej na 2023 rok. (uchwała składu orzekającego RIO stanowi załącznik nr 8).
Poddana pod głosowanie Uchwała Budżetowa Miasta Nowy Dwór Mazowiecki na rok 2023 Nr XLIII/480/2022 została podjęta stosunkiem głosów: 20 – za, 1 – wstrzym.się - przy obecności 21 radnych. (uchwała oraz protokoły głosowania stanowią zał. nr 9).
W tym momencie została ogłoszona przerwa w obradach od godz. 12:18 do godz. 12:36
Stan radnych 20, obrady opuścił radny Michał Świokło.
Ad. 8
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Nowy Dwór Mazowiecki.
Burmistrz Miasta poinformował, że w dokumencie naniesiono zmiany. Zmiany te nastąpiły z powodu otrzymania i przekazania środków na dodatek węglowy dla mieszkańców.
Pisemny wniosek zmian, otrzymali wszyscy radni.
Komisje merytoryczne Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie, nie wnosząc uwag.
Poddana pod głosowanie Uchwała Nr XLIII/481/2022 została podjęta stosunkiem głosów: 19 – za, przy 1 – głosie nie oddanym.
(uchwała oraz protokoły głosowania stanowią zał. nr 10).
Ad. 9
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Budżetowej Miasta Nowy Dwór Mazowiecki na rok 2022.
Burmistrz Miasta udzielił odpowiedzi na pytania Radnego Marcina Ozdarskiego, w sprawie uchwały dotyczącej emisji obligacji, została już skonsumowana, i na dzień dzisiejszy nie korzystamy z krótkoterminowej z linii kredytowej.
Radni nie zgłosili uwag, więc uchwała została poddana pod głosowanie.
Komisje merytoryczne Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie, nie wnosząc uwag.
Projekt uchwały został poddany pod głosowanie, które ze względów technicznych nie powiodło się.
W związku z powyższym Przewodniczący Rady Miejskiej postawił wniosek o reasumpcję głosowania .
Wniosek został przyjęty jednogłośnie – 20 gł. – za.(protokół głosowania stanowi zał. nr 11).
Następnie poddany pod głosowanie został wniosek o autopoprawkę. Wniosek dotyczy zmian w uchwale budżetowej oraz WPF w związku z realizacją zadań nałożonych na gminy ustawą o preferencyjnym zakupie paliwa stałego dla gospodarstw domowych.
Pisemny wniosek zmian otrzymali wszyscy radni.
Wniosek został przyjęty jednogłośnie – 20 gł. – za. (protokół głosowania oraz wniosek autopoprawki stanowi zał. nr 12).
Poddana pod głosowanie Uchwała Budżetowa Miasta Nowy Dwór Mazowiecki na rok 2022 Nr XLIII/482/2022 została podjęta stosunkiem głosów: 19 – za, przy 1 – głosie nie oddanym.
(uchwała oraz protokoły głosowania stanowią zał. nr 13).
Ad. 10
Podjęcie uchwały w sprawie Gminnego programu opieki nad zabytkami Miasta Nowy Dwór Mazowiecki na lata 2023-2026.
Program jest kontynuacją poprzedniego Gminnego programu opieki nad zabytkami na lata 2018-2021. Przyjęcie Programu ma zachęcać do działań ochronnych i edukacyjnych w obszarze zabytków, a także ułatwiać właściwą ochronę zabytkowych obiektów, znajdujących się w granicach administracyjnych miasta, a wymagających opieki konserwatorskiej.
Radny Marcin Ozdarski podziękował konserwatorowi miejskiemu za bardzo dobrze przygotowany program, oraz za udaną dotychczasową współpracę przy tworzeniu muralu w Modlinie Twierdzy, i za przyszłą, która będzie realizowana w roku kolejnym.
Następnie Burmistrz odpowiedział na zadane pytanie radnego, i poprosił o poprawienie oczywistej omyłki pisarskiej na stronie 56 programu, zamiast „Ostrowca Świętokrzyskiego” powinno być „Nowego Dworu Mazowieckiego”. Pozostała treść pozostaje bez zmian.
Komisje merytoryczne Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie, nie wnosząc uwag.
Poddana pod głosowanie Uchwała Nr XLIII/483/2022 została podjęta stosunkiem głosów: 19 – za, przy 1 – głosie nie oddanym. (uchwała oraz protokoły głosowania stanowią zał. nr 14).
Ad. 11
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Nowy Dwór Mazowiecki na lata 2023-2027.
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego nakazuje uchwalenie przez Radę Gminy wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy. Z uwagi na fakt, że uchwała Nr XXV/283/16 Rady Miejskiej z dnia 06 grudnia 2016 roku przestaje obowiązywać z końcem 2022 roku opracowano nowy program obejmujący lata 2023-2027.
Radny Marcin Ozdarski zadał pytanie do § 8, i § 15 załącznika do uchwały, na które odpowiedział Burmistrz. W § 15 pkt. 3 doszło do oczywistej pomyłki pisarskiej , którą należy sprostować, zmiana dotyczy lat ,nie „lata 2017-2022” tylko „latach 2023-2027”.
Burmistrz odpowiedział również, radnej Agnieszce Kowalskiej na pytanie dotyczące skutecznych instrumentów egzekwowania ewentualnych podnajęć lokali zasobu gminnego.
Komisje merytoryczne Rady zaopiniowały projekt uchwały następująco:
Przewodnicząca – Grażyna Brzozowska poinformowała, że Komisja Oświaty projekt uchwały przyjęła informacyjnie.
Przewodniczący – Tomasz Reginis poinformował, że Komisja Spraw Społecznych projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Przewodnicząca – Krystyna Nasiadka poinformowała, że Komisja Komunalna i Bezpieczeństwa projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Przewodniczący - Marek Ciesielski poinformował, że Komisja Finansów projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Poddana pod głosowanie Uchwała Nr XLIII/484/2022 została podjęta jednogłośnie: 20 – za. (uchwała oraz protokoły głosowania stanowią zał. nr 15).
Ad. 12
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych, w publicznych szkołach podstawowych oraz publicznych innych formach wychowania przedszkolnego.
Podwyższenie opłaty umożliwia wskaźnik waloryzacji maksymalnej wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego, za każdą rozpoczętą godzinę faktycznego pobytu dziecka w przedszkolu przekraczającą czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki ustalony w art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2022r. poz. 2082 i 2089). Ustalenie stałej opłaty niezbędne jest odpowiednio dla sposobu naliczania opłat w czasie wykraczającym poza czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki sprawowanej nad dziećmi w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego.
Radni nie zgłosili pytań w tym punkcie , więc uchwała została poddana pod głosowanie.
Komisje merytoryczne Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie, nie wnosząc uwag.
Poddana pod głosowanie Uchwała Nr XLIII/485/2022 została podjęta jednogłośnie: 20 – za. (uchwała oraz protokoły głosowania stanowią zał. nr 16).
Ad. 13
Podjęcie uchwały w sprawie określenia stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu stanowiącej podstawę do ustalenia zwrotu rodzicom kosztu przewozu dzieci, młodzieży i uczniów do placówek oświatowych, o których mowa w art. 32 ust. 6 i art. 39 ust. 4 i ust. 4a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo oświatowe, obowiązkiem gminy jest zapewnienie dzieciom z niepełnosprawnościami bezpłatnego transportu i opieki. Dotyczy to przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, bądź innej formy wychowania przedszkolnego, lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku przedszkolnego lub szkolnego, albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna na zasadach określonych w umowie zawartej między burmistrzem, a rodzicami lub opiekunami, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice lub opiekunowie. Dotychczas rodzicom przysługiwał zwrot kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów według algorytmu, w którym jedną z decydujących zmiennych jest średnia cena jednostki paliwa w danej gminie, którą określała na każdy rok szkolny rada gminy. W myśl ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe rodzicom, którzy zapewniają dowożenie dzieci niepełnosprawnych do szkół i przedszkoli, przysługuje prawo do zwrotu kosztu przewozu, który obliczany jest wg wzoru ustalonego w art. 39a ust 2 cytowanej ustawy.
Podjęcie uchwały powoduje konieczność zapewnienia środków finansowych przeznaczonych na zwrot rodzicom osób niepełnosprawnych kosztów dowozu tych osób do placówek oświatowych do wysokości 85146 zł do końca roku szkolnego 2022/2023 przy założeniu, że wszyscy uczniowie, z których rodzicami podpisano umowy w sprawie zwrotu kosztów przejazdu ucznia niepełnosprawnego oraz jego rodzica do placówki oświatowej- zapewnianego przez rodziców prywatnym samochodem osobowym, będą uczęszczali na zajęcia przez 21 dni w miesiącu. W/w zadanie jest zadaniem własnym gminy, w związku z tym środki na ten cel pochodzić będą z dochodów własnych gminy.
Radni nie zgłosili pytań w tym punkcie , więc uchwała została poddana pod głosowanie.
Komisje merytoryczne Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie, nie wnosząc uwag.
Poddana pod głosowanie Uchwała Nr XLIII/486/2022 została podjęta jednogłośnie: 20 – za. (uchwała oraz protokoły głosowania stanowią zał. nr 17).
Ad. 14
Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia dla nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i w zespołach prowadzonych przez Miasto Nowy Dwór Mazowiecki.
Uchwała zaproponowana jest podejmowana ponownie poprzez unieważnienie Uchwały nr XLII/478/2022 Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim z dnia 10 listopada 2022 r. zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia dla nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i w zespołach prowadzonych przez Miasto Nowy Dwór Mazowiecki. Wynika to z błędnie ogłoszonego tekstu w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Błąd w druku wynikł z oczywistej pomyłki pisarskiej.
Radni nie zgłosili pytań w tym punkcie , więc uchwała została poddana pod głosowanie.
Komisje merytoryczne Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie, nie wnosząc uwag.
Poddana pod głosowanie Uchwała Nr XLIII/487/2022 została podjęta jednogłośnie: 20 – za. (uchwała oraz protokoły głosowania stanowią zał. nr 18).
Ad. 15
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Mieście Nowy Dwór Mazowiecki na lata 2022-2027.
Obowiązek opracowania Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych wynika wprost z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Strategia pozwoli na racjonalizację lokalnej polityki społecznej. Dokument określa misję oraz wyznacza cele strategiczne i działania, których wdrożenie powinno w znaczny sposób przyczynić się do rozwiązania wielu problemów społecznych i zminimalizować ich skutki. Strategia stanowi zatem podstawę do realizacji stosunkowo trwałych wzorów interwencji społecznych, które mają przyczynić się do poprawy warunków życia mieszkańców. Dotyczy to tych, którzy są zagrożeni marginalizacją i wykluczeniem społecznym i doprowadzić do integracji społecznej.
Skuteczność wyznaczonych w niej działań pomocowych będzie zależała zarówno od posiadanych i pozyskanych przez gminę środków finansowych, jak i szerokiej, aktywnej i skoordynowanej współpracy przedstawicieli administracji samorządowej, partnerów społecznych i organizacji pozarządowych.
Tym samym przyjęcie Strategii, jej wdrożenie oraz monitoring i nadzór nad realizacją Strategii, a następnie ewaluacja pozwolą na rozwiązanie czy chociaż częściowe ograniczenie uciążliwości problemów społecznych, które są obecne w życiu mieszkańców Miasta Nowy Dwór Mazowiecki.
W tym punkcie Radna Angelika Sosińska zadała pytania dotyczące kosztów przygotowania tego dokumentu.
Podkreśliła również, że zasmucające są wyniki dotyczące obniżenia się wieku dotyczące problemów z alkoholizmem. Chciałaby zwrócić uwagę na system wspierania rodziny i pieczy zastępczej w strategii.
Dodatkowe pytania zadał również Radny Marcin Ozdarski. Zapytał jaki jest pomysł na poprawę bardzo złych statystyk wynikających z przedstawionych dokumentów.
Na wszystkie pytania i wątpliwości radnej odpowiedzieli Burmistrz Miasta i zastępca Dyrektora Pomocy Społecznej Pani Iwona Kuczera
Radna Beata Rusek w tym punkcie jako radna, ale również jako Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej wyjaśniła, że wszystkie placówki współpracują od wielu lat razem z OPS, PCPR, policją i organizacjami pozarządowymi. Przy poradnia działa Fundacja Rozwoju Edukacji i Sportu FREJS, która pozyskała środki na wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, które były spożytkowane na wsparcie rodzin z problemami. Zwraca uwagę i apeluje po raz kolejny na potrzebę wsparcia młodzieży. Widzi ogromną potrzebę powstania ośrodka czy świetlicy socjoterapeutycznej dla młodzieży, która jest bardzo potrzebna.
Radny Sławomir Michałowski zwrócił uwagę na niekompatybilne wielkości zapisu dotyczącego przyrostu naturalnego i ilości mieszkań komunalnych.
Burmistrz Miasta wyjaśnił radnemu, skąd wynikają różnice i podziękował za czujność w analizie dokumentów.
Więcej pytań nie zgłoszono.
Komisje merytoryczne Rady zaopiniowały projekt uchwały następująco:
Przewodnicząca – Grażyna Brzozowska poinformowała, że Komisja Oświaty projekt uchwały przyjęła informacyjnie.
Przewodniczący – Tomasz Reginis poinformował, że Komisja Spraw Społecznych projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Przewodnicząca – Krystyna Nasiadka poinformowała, że Komisja Komunalna i Bezpieczeństwa projekt uchwały przyjęła informacyjnie.
Przewodniczący - Marek Ciesielski poinformował, że Komisja Finansów projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Projekt uchwały został poddany pod głosowanie, które ze względów technicznych nie powiodło się.
W związku z powyższym Przewodniczący Rady Miejskiej postawił wniosek o reasumpcję głosowania .
Wniosek o reasumpcję został przyjęty jednogłośnie – 20 gł. – za.(protokół głosowania stanowi zał. nr 19).
Poddana ponownie pod głosowanie Uchwała Nr XLIII/488/2022 została podjęta jednogłośnie: 20 – za. (uchwała oraz protokoły głosowania stanowią zał. nr 20).
W tym momencie została ogłoszona przerwa w obradach od godz. 13:46 do godz. 14:08
Stan radnych 19, obrady opuścił radny Roman Biliński.
Ad. 16
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Nowy Dwór Mazowiecki na lata 2023-2026.
Ustawy wymieniają szczegółowo zadania, których realizacja powinna być prowadzona w oparciu o gminny program uchwalany przez Radę Miejską.
Przyjęcie uchwały pozwoli na wielokierunkowe działania zmierzające do zmniejszenia rozmiaru problemów społecznych mieszkańców Miasta Nowy Dwór Mazowiecki, wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Wpłynie to na podniesienie świadomości społeczeństwa, na temat wagi czynników warunkujących zdrowie, pozwoli na zintegrowanie przedsięwzięć różnych podmiotów, które działają na rzecz poprawy zdrowego stylu życia społeczeństwa nowodworskiego.
Radni nie zgłosili pytań w tym punkcie , więc uchwała została poddana pod głosowanie.
Komisje merytoryczne Rady zaopiniowały projekt uchwały następująco:
Przewodnicząca – Grażyna Brzozowska poinformowała, że Komisja Oświaty projekt uchwały przyjęła informacyjnie.
Przewodniczący – Tomasz Reginis poinformował, że Komisja Spraw Społecznych projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Przewodnicząca – Krystyna Nasiadka poinformowała, że Komisja Komunalna i Bezpieczeństwa projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Przewodniczący - Marek Ciesielski poinformował, że Komisja Finansów projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.
Poddana pod głosowanie Uchwała Nr XLIII/489/2022 została podjęta jednogłośnie: 19 – za. (uchwała oraz protokoły głosowania stanowią zał. nr 21).
Ad. 17
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Programu Współpracy Miasta Nowy Dwór Mazowiecki z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami na rok 2023.
Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności organizacji pożytku publicznego i o wolontariacie nakłada na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek uchwalania programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 wspomnianej ustawy do 30 listopada roku poprzedzającego okres obowiązywania programu.
Program powstał w oparciu o uwagi i propozycje dostarczone zarówno przez wydziały Urzędu, jak i organizacje pozarządowe działające na rzecz mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego.
Zgodnie z zapisem art. 5a ust. 1 ustawy, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego uchwala roczny program współpracy po konsultacjach z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3.
Radni nie zgłosili pytań w tym punkcie , więc uchwała została poddana pod głosowanie.
Komisje merytoryczne Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie, nie wnosząc uwag.
Burmistrz Miasta poprosił o poprawienie oczywistej omyłki pisarskiej na stronie 15 programu, jest napisane na rok 2023 a powinno być na lata 2023-2026.
Poddana pod głosowanie po zmianie Uchwała Nr XLIII/490/2022 została podjęta jednogłośnie: 19 – za. (uchwała oraz protokoły głosowania stanowią zał. nr 22).
Ad. 18
Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność gminy na czas oznaczony do trzech lat.
Przedmiotowe działki położone są na terenach stanowiących własność Gminy Nowy Dwór Mazowiecki. Dzierżawione są pod zieleń jako grunty przyległe, garaże, pawilony, reklamy, inny cel, parkingi i ogródki działkowe. Obecnie skończyła się dzierżawa 3-letnia. Zgodnie z art.18 ust.2 pkt 9 lit.”a” ustawy z dnia 8 marca 1990r.o samorządzie gminnym zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na czas oznaczony do 3 lat, gdy umowa dotyczy tej samej nieruchomości, wymaga zgody Rady Miejskiej.
Radni nie zgłosili pytań w tym punkcie , więc uchwała została poddana pod głosowanie.
Komisje merytoryczne Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie, nie wnosząc uwag, poza Komisją Oświaty która projekt uchwały przyjęła informacyjnie.
Poddana pod głosowanie Uchwała Nr XLIII/491/2022 została podjęta jednogłośnie: 19 – za. (uchwała oraz protokoły głosowania stanowią zał. Nr 23).
Ad. 19
Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy na okres dłuższy niż 3 lata.
Przedmiotowe działki położone są na terenach stanowiących własność Gminy Nowy Dwór Mazowiecki. Obecnie skończyła się dzierżawa 10-letnia.Ze względu na poczynione nakłady, wskazane jest zawarcie kolejnych umów na czas oznaczony do 10 lat. Zawarcie umowy dzierżawy na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata oraz odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umów wymaga zgody Rady Miejskiej.
Radni nie zgłosili pytań w tym punkcie, więc uchwała została poddana pod głosowanie.
Komisje merytoryczne Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie, nie wnosząc uwag, poza Komisją Oświaty która projekt uchwały przyjęła informacyjnie.
Poddana pod głosowanie Uchwała Nr XLIII/492/2022 została podjęta jednogłośnie: 19 – za. (uchwała oraz protokoły głosowania stanowią zał. Nr 24).
Ad. 20
Podjęcie uchwały w sprawie przyznania pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości, wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości oraz wyrażenia zgody na udzielenia bonifikaty.
Dzierżawcą położonej w Nowym Dworze Mazowieckim przy ulicy Mieszka I nr 4 nieruchomości jest osoba fizyczna, której do posadowionego na przedmiotowym gruncie budynku mieszkalnego, przysługują nabyte prawa z tytułu nakładów, poniesionych na jego wybudowanie. Z posiadanych przez tut. Urząd dokumentów wynika, że pierwsza umowa dzierżawy została zawarta w dniu 04.03.1991 roku i jest kontynuowana na podstawie kolejnych umów dzierżaw. Dzierżawca wystąpił z wnioskiem o uregulowanie stanu prawnego użytkowanej nieruchomości.
Radni nie zgłosili pytań w tym punkcie , więc uchwała została poddana pod głosowanie.
Komisje merytoryczne Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie, nie wnosząc uwag, poza Komisją Oświaty która projekt uchwały przyjęła informacyjnie.
Poddana pod głosowanie Uchwała Nr XLIII/493/2022 została podjęta jednogłośnie: 19 – za. (uchwała oraz protokoły głosowania stanowią zał. Nr 25).
Ad. 21
Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia zadania powiatowego przez gminę polegającego na utrzymaniu pasa drogowego dróg powiatowych na obszarze Miasta Nowy Dwór Mazowiecki.
Z uwagi na wieloletnia współpracę Miasta z Powiatem postanowiono przyjąć zadanie łącznie na cały rok 2023 bez podziału na sezony. Ma to uzasadnienie formalne, z uwagi na konieczność podejmowanie każdorazowo uchwały Rady Miejskiej i sporządzania odrębnego porozumienia w przedmiotowej sprawie. Przyjęcie zadania jest uzasadnione z uwagi na aspekty finansowe, jak również techniczne.
Radni nie zgłosili pytań w tym punkcie , więc uchwała została poddana pod głosowanie.
Komisje merytoryczne Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie, nie wnosząc uwag.
Poddana pod głosowanie Uchwała Nr XLIII/494/2022 została podjęta jednogłośnie: 19 – za. (uchwała oraz protokoły głosowania stanowią zał. Nr 26).
Ad. 22
Podjęcie uchwały w sprawie w sprawie zmiany Uchwały nr XVI/237/2020 Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim z dnia 20 października 2020 roku w sprawie utworzenia jednostki budżetowej "Nowodworskie Centrum Usług Wspólnych" oraz nadania jej statutu.
Nowodworskie Centrum Usług Wspólnych, utworzone z dniem 1 stycznia 2021 roku realizuje obsługę wspólną dla 12 miejskich jednostek organizacyjnych. W związku z poszerzeniem zakresu świadczonych usług o zadania zlecone przez organy gminy w szczególności zadania z zakresu oświaty, konieczne jest podjęcie Uchwały Rady Miejskiej, na mocy, której zmieniony zostanie Statut Nowodworskiego Centrum Usług Wspólnych.
Radni nie zgłosili pytań w tym punkcie , więc uchwała została poddana pod głosowanie.
Komisje merytoryczne Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie, nie wnosząc uwag.
Poddana pod głosowanie Uchwała Nr XLIII/495/2022 została podjęta: 18 – za, przy 1 głosie nie oddanym. (uchwała oraz protokoły głosowania stanowią zał. Nr 27).
Ad. 23
Podjęcie uchwały w sprawie w sprawie rozpatrzenia wniosku.
Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji – Wioletta Dylewska poinformowała, że w dniu 04 listopada 2022 roku do Biura Rady Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Mazowieckim wpłynęło drogą mailową pismo od Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki i Piece. W piśmie skierowanym do Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim wnioskodawca poinformował Radę Miejską w Nowym Dworze Mazowieckim o złożeniu petycji do organu właściwego tj. Sejmiku Województwa Mazowieckiego i zawnioskował o wyrażenie poparcia dla jego działań w formie uchwały.
Treść uchwały wraz z petycją zastałą przekazana Radnym Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim. Komisja Skarg Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim na posiedzeniu w dniu 05 grudnia 2022 roku uwzględnia wniosek, popierając stanowisko wnioskodawcy zawarte w petycji.
Radni: Grażyna Brzozowska, Sławomir Michałowski oraz Przewoniczący Rady i Burmistrz Miasta dyskutowali w tym punkcie na temat możliwości i jakości ogrzewania i produktów dostępnych, jak i wymogów ustawowych dopuszczających produkty do opału i ogrzewania.
Po dyskusji projekt uchwały został poddany pod głosowanie.
Uchwała Nr XLIII/496/2022 została podjęta stosunkiem głosów: 18 – za, 1 - wstrzym. się. (uchwała oraz protokoły głosowania stanowią zał. Nr 28).
Stan radnych 17, obrady opuścili radni: radna Justyna Paszkiewicz, i radny Jerzy Plackowski.
Ad. 24
Informacja o pracy Burmistrza Miasta między sesjami.
Ze sprawozdaniami (zał. nr 29) Burmistrza Miasta nt. zadań realizowanych w Urzędzie Miejskim w październiku 2022 roku, radni zapoznali się na spotkaniach swoich Klubów i indywidualnie.
O udzielenie szerszych informacji i wyjaśnień na temat spraw zawartych w sprawozdaniu zwrócili się:
Radny Sławomir Michałowski w sprawie dotyczącej zapytania ofertowego zakupu budek lęgowych dla ptaków i na temat dostawy i zakupu dodatkowych materiałów do modernizacji oświetlenia ulicznego.
Na pytania radnego odpowiedział Burmistrz Miasta.
Stan radnych 16, obrady opuściła radna Wioletta Dylewska.
Stan radnych 15, obrady opuścił radny Sławomir Michałowski.
Ad. 25
Informacja o pracy Rady Miejskiej między sesjami.
Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że w okresie od 25 października 2022r. do 5 grudnia 2022r. odbyły się 6 posiedzeń stałych Komisji, oraz 1 posiedzenie komisji doraźnej, oraz 1 Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej.
W tym okresie Przewodniczący i Wiceprzewodniczący Rady oraz radni uczestniczyli w różnego rodzaju spotkaniach organizowanych przez zarządy osiedli, instytucje, oraz stowarzyszenia działające na terenie miasta. Za wszystkie zaproszenia oraz spotkania Przewodniczący bardzo serdecznie podziękował.
Stan radnych 15, obrady opuścił radny Sławomir Michałowski.
Ad. 26
Interpelacje i zapytania radnych.
Interpelacje na piśmie złożyła Radna Agnieszka Kubiak-Falęcka w imieniu Klubu Radnych Niezależni. Złożone pismo zostanie przekazane do Burmistrza Miasta, w celu udzielenia odpowiedzi.
Ad. 27
Sprawy różne.
W tym punkcie porządku obrad radni zgłaszali różne pytania i uwagi, na które odpowiadał Burmistrz Miasta. Udzielone wyjaśnienia zostały przyjęte do wiadomości.
Przybyły na sesje mieszkaniec, zajął głos w sprawie złej jakości wody w mieście. Według niego jakość wody jest tragiczna. Uważa że zawiera duże ilości wapna, który osadza się na grzałkach w urządzeniach domowego użytku. Powodując automatycznie zwiększenie poboru energii. Na dowód swoich słów przyniósł butelkę wody, która była przegotowana i znajduje się w butelce miesiąc. Radę prosi o zastanowienie się aby w przyszłym roku dokonać czegoś, co wpłynie na poprawę jakości wody w mieście.
Ad. 28
Zamknięcie sesji.
Składając życzenia radnym oraz ich rodzinom, Przewodniczący Rady zamknął XLIII –Sesję Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim w dniu 6 grudnia 2022r. ( godz. 14:58 )
(Pełne treści wypowiedzi zostały zarejestrowane i utrwalone w systemie „Obrady Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim” „Relacje Online” nagranie z XLIII sesji RM kadencji 2018-2023: strona BIP UM Nowy Dwór Mazowiecki).
Protokołowała:
Dorota Pękacka Przewodniczący Rady Miejskiej
Krzysztof Bisialski