XLV sesja Rady Miejskiej - sprawozdanie

Lotnisko ma się dobrze

Przedostatniego dnia marca odbyła się XLV sesja Rady Miejskiej. Tematem przewodnim posiedzenia, w związku z ostatnimi doniesieniami prasowymi, było lotnisko w Modlinie.

Na sesję przybyli liczni goście. Oprócz Piotra Okienczyca – prezesa spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin, byli to: Janusz Piechociński – wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury oraz Grzegorz Kostrzewa-Zorbas i Marek Papuga – radni sejmiku mazowieckiego. Zabrakło Krzysztofa Marca – przedstawiciela PLL LOT.

Kilkanaście dni przed sesją, w Modlinie, obradowała Komisja Strategii Rozwoju Regionalnego i Zagospodarowania Przestrzennego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Spotkanie zdominował temat trudności w uruchomieniu lotniska. Konkretnie chodziło o objęcie udziałów przez PPL, pozwalające spółce Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin na zgromadzenie wkładu własnego niezbędnego do pozyskania ponad 76 mln zł z Unii Europejskiej.

PLL LOT ogłosił na początku roku, że jego straty mogą wynieść 500 mln zł. Dodatkowo: przedstawiciele przewoźnika i związków zawodowych negocjują w sprawie ewentualnych zwolnień. Fakt ten zaniepokoił pozostałych udziałowców modlińskiego lotniska i nowodworskich radnych. O wkład LOT-u zapytał Przewodniczący Rady Miejskiej, Krzysztof Bisialski.

W tym miejscu głos zabrał Burmistrz, Jacek Kowalski. Poinformował zebranych, że właściciele PPL zapewniali go, że najpóźniej na początku czerwca wywiążą się ze swoich zobowiązań i obejmą udziały. Jak relacjonował, sprawa podniesienia aportu niepieniężnego jest już w toku, natomiast zabezpieczenie 24 mln złotych rozstrzygnie się do końca kwietnia. Termin składania wniosków o dofinansowanie z UE przeniesiono z 30 marca na 30 czerwca br.

„Na dzień dzisiejszy wygląda na to, że wszystkie kwestie finansowania ze strony obecnych współwłaścicieli są zapewnione” – podsumował Jacek Kowalski, przy czym dodał, że zamiast dużego kredytu modlińskie lotnisko będzie szukać inwestora finansowego. Gdy taki się pojawi można będzie zmodyfikować uchwałę o proporcjach udziałów. Nowy inwestor najprawdopodobniej będzie mógł objąć do 30 % udziałów.

Powyższe informacje uspokoiły nowodworskich radnych. Marek Papuga podkreślił w tym miejscu pełne zaangażowanie województwa mazowieckiego w sprawy lotniska. Dodał: „dobrze, że zgromadzenie wspólników otworzyło furtkę dla dodatkowego inwestora”.

Janusz Piechociński podkreślał z kolei ponadkadencyjną konsekwencję w realizacji strategicznej inwestycji w Modlinie. „Ubolewam nad tym, że w debacie publicznej wyciągane są incydentalne wnioski, którymi niepokoi się opinię publiczną. Pamiętajmy, że PLL LOT to przedsiębiorstwo państwowe i że jest w nadzorze właścicielskim Ministra Infrastruktury, który traktuje zadanie modlińskie jako priorytet i we wszystkich dokumentach, strategiach, rozporządzeniach Modlin jest. To są przecież decyzje rządowe. Mamy partnera po tej stronie. Nie dziwmy się negatywnym opiniom rady pracowniczej PLL LOT. Nie jest tajemnicą, że LOT czeka komercjalizacja. (…) Okęcie i jego załoga czują, że Modlin będzie poważnym rywalem, np. dla ruchu niskokosztowego, ale zapewniam, że dyrektor Marzec realizuje strategię lotniska i nawet niepopularne dla części załogi propozycje. Od tej strony nie ma zagrożeń. Jeśli są to inne – pogorszenie stanu finansów publicznych, dlatego szuka się inwestora” – mówił.  Poseł omawiał także kwestie przetargów, obawiał się protestów w związku z dekoniunkturą. Jak tłumaczył, może to przynieść niższe ceny, ale przede wszystkim wydłużenie terminów. „Gramy do jednej bramki i myślę, że z sukcesem zakończymy tę inwestycję” – podsumował.

Po Januszu Piechocińskim głos zabrał Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. On również deklarował nieustające wsparcie województwa. Mówił, że bez względu na rekordowo wysokie „janosikowe” i jego konsekwencje, Mazowsze wywiąże się ze swoich finansowych zobowiązań.

Kostrzewa-Zorbas, przy okazji, poruszył też inny ważny temat. Mianowicie: airport city. „Jest oczywisty związek pomiędzy dwiema szansami rozwojowymi Nowego Dworu Mazowieckiego: lotniskiem i unikalną Twierdzą” – zaczął. Podkreślał wagę rozwoju infrastrukturalnego terenów wokół lotniska, stąd m.in. pomysł połączenia kolejowego Modlina z Płockiem i  przebudowy bocznicy w celu stworzenia wojewódzkiej samorządowej kolei dojazdowej. Zapowiedział, że Modlin promowany będzie na światowej konferencji i wystawie nt. portów lotniczych w Pekinie - stolicy kraju, który nie zna kryzysu gospodarczego. „Metropolia stołeczna kraju musi mieć dwa lotniska” – powiedział na koniec, za co otrzymał gromkie brawa.

Poseł Piechociński odniósł się jeszcze potem do słów o rozwoju infrastruktury wokół portu lotniczego. Jak mówił, lotnisko generuje wiele inwestycji drogowych, które stanowią ważne wspólne zadanie na przyszłość. Cieszył się jednocześnie, że już teraz udało się skoordynować część lotniczą i kolejową inwestycji.

Radni zasypali zaproszonych gości lawiną pytań, dzięki odpowiedziom na nie udało się jednak złagodzić nastroje po wyjazdowym posiedzeniu mazowieckiej komisji strategii rozwoju regionalnego.

Inne tematy poruszane na XLV sesji to: czystość w mieście oraz pozyskiwanie przez Nowy Dwór środków zewnętrznych.

Przy okazji tego pierwszego nie mogło nie być mowy o psich odchodach, które – jak wiadomo – budzą powszechne niezadowolenie. „Potrzeba pokoleń, żeby wypracować w tym temacie dobre standardy” – mówił Burmistrz, zastrzegając jednocześnie, że Miasto robi wiele, aby w należyty sposób realizować obowiązujący regulamin czystości. 

W kwestii środków zewnętrznych przybliżył zebranym procedury aplikowania o pieniądze z UE. Przypomniał również, że na najbliższe 7 lat do podziału dla wszystkich gmin w województwie mazowieckim zostały już tylko 2 mld zł. „Składamy wnioski aktywnie, terminowo i merytorycznie poprawne” zapewniał, przypominając o szeregu inwestycji, które są realizowane dzięki pozyskanym funduszom.

Na sesji podjęto uchwały w następujących sprawach:
- zmian w budżecie;
- wyrażenia zgody na wniesienie wkładu własnego na realizację projektu systemowego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Dworze Mazowieckim „Lepsza Przyszłość” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (…);
- wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości w drodze bezprzetargowej (ul. Maturzystów);
- wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości stanowiącej własność gminy-miasta Nowy Dwór Mazowiecki (ulice: Jasna i Łęczna oraz Czarnieckiego, a także nieruchomość w koronie Twierdzy Modlin);
- wyrażenia zgody na wykorzystanie herbu Miasta Nowy Dwór Mazowiecki przez Szkołę Muzyki i Tańca Art Studio w Nowym Dworze Mazowieckim;
- delegowania radnej do zespołu aktualizującego Wieloletni Plan Inwestycyjny (delegowana została Ewa Sokołowska);
- nadania nowej nazwy ulicy  na terenie miasta  Nowy Dwór Mazowiecki (ulicę nazwano imieniem ppłk Ryszarda Gołąba).
Wszystkie uchwały, tradycyjnie, znajdują się na www.bip.nowydwormaz.pl.

W obradach, oprócz wymienionych na początku gości, uczestniczyli także członkowie sejmiku dziecięcego z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci wraz z opiekunami. Jak zgodnie podkreślali, była to dla nich wspaniała lekcja samorządności.
 

Wytworzył:
Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej
Udostępnił:
Kordulewska Martyna
(2010-04-08 12:31:25)
Ostatnio zmodyfikował:
Kordulewska Martyna
(2010-04-08 12:33:42)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki