☰ Menu Prawe Menu ☰
Nowy Dwór Mazowiecki

Czwartek 11.08.2022

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

LIII Uroczysta Sesja Rady Miejskiej - sprawozdanie

 

Uroczysta sesja z okazji 30-lecia Solidarności
 
27 sierpnia uczciliśmy w naszym mieście 30. rocznicę powstania Solidarności. Z tej okazji odbyła się msza święta, uroczysta sesja Rady Miejskiej oraz nadano nazwę NSZZ Solidarność skwerowi w centrum miasta.
 
W rocznicę powstania Solidarności władze Nowego Dworu Mazowieckiego wraz z miejskimi działaczami NSZZ Solidarność zorganizowały uroczyste obchody. Pierwszym ich punktem była msza święta odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła. Następnie, w urzędzie miejskim odbyła się uroczysta sesja rady. Oprócz władz miasta, burmistrza, przewodniczącego rady i radnych wzięli w niej udział m.in. Poseł na Sejm RP Jadwiga Zakrzewska, przewodniczący NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze Andrzej Kropiwnicki, działacze Solidarności oraz inni zaproszeni goście.
Jako pierwsza zabrała głos poseł Jadwiga Zakrzewska. „Solidarność to piękne słowo, w ślad za nim poszły piękne czyny” powiedziała zaczynając swoje wystąpienie.
„Dzisiejszy dzień to okazja do podsumowań i refleksji…. Spotykamy się w wolnym kraju, wśród ludzi wybranych w wolnych wyborach. Nie byłoby to możliwe bez Solidarności” – zaznaczyła podkreślając jednocześnie rolę jaką odegrał związek w walce o demokrację. Wspomniała też ludzi, którzy za tą walkę zapłacili wysoką cenę. Podziękowała także wszystkim, którzy wówczas przyłączyli się do ruchu solidarnościowego na terenie miasta.
Kończąc zaznaczyła, że Solidarności nie może zawłaszczać sobie żadne ugrupowanie polityczne. „To był zryw całego narodu, a nie tylko wąskiej grupy ludzi” dodała.
Po wystąpieniu rozdała pamiątkowe medale działaczom Solidarności.
Podczas sesji radni podjęli uchwałę o nadaniu imienia NSZZ Solidarność skwerowi w centrum miasta, u zbiegu ulic Warszawskiej i Mazowieckiej a także o udzieleniu pomocy finansowej poszkodowanej w powodzi Bogatyni.
Po zakończeniu sesji wszyscy przeszli na skwer. Okolicznościowe wystąpienie wygłosił w tym miejscu Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski. Burmistrz Jacek Kowalski odczytał Akt Nadania po czym odsłonięto pamiątkową tablicę.  Następnie ksiądz dziekan Bogdan Sankowski zmówił modlitwę. Na zakończenie zabrzmiało „A mury runą…”
 
Wytworzył:
Udostępnił:
Kordulewska Martyna
(2010-08-23 11:09:51)
Ostatnio zmodyfikował:
Bańbura Sebastian
(2010-09-08 12:54:13)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki    
 
liczba odwiedzin: 4144380